Dogoterapia

2 listopada 2017

Dogoterapia jest jedną z naturalnych form wspomagania rehabilitacji i leczenia  poprzez zabawy i ćwiczenia z odpowiednio wyszkolonymi psami.

Taką formą rehabilitacji objęte są dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, autyzmem, ADHD, niedowładami kończyn oraz wiele innych – na przykład dzieci bojące się psa). Dogoterapia nie tylko pomaga przywrócić sprawność fizyczną, ale poprzez bezpośredni kontakt z psem rozwija sferę emocjonalną.

Pozornie nie dzieje się nic szczególnego. Część dzieci siedzi na materacach i bawi się z Torą, w drugiej części sali dzieci przy pomocy słomki przedmuchują psi przysmak w stronę miski, która zaraz zostanie opróżniona przez uradowaną Torę. Potem przychodzi czas na kolejne ćwiczenie. Ktoś rzuca dużą, pluszowa kostkę, a reszta grupy głośno liczy, ile wypadło oczek: raz, dwa trzy. W nagrodę Tora wykonuje sztuczkę i robi „śpi pies”, szczeka pięć razy… Śmiechy dzieci nie przeszkadzają im jednocześnie skrupulatnie przeliczać psie sztuczki.

Na tym właśnie polega fenomen dogoterapii – dla dzieci zwykłe głaskanie jest niezwykle ważnym ćwiczeniem. Dzięki temu terapeuta może w zabawie przemycić ćwiczenia. Spontaniczna zabawa z psem to nie tylko radość ale i motywacja do aktywności ruchowej i poznawczej- trzeba przecież ukryć smakołyk, rzucić piłkę… Zwykłe karmienie psa czy czesanie rozwija zachowania opiekuńcze oraz pozwala poczuć się odpowiedzialnym, a to dla dzieci bardzo ważne.

 

Odpowiedz
Opieka terapeutyczna nad przedszkolemOpieka logopedyczna

Leave Your Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *